USŁUGI PROJEKTOWE GDAŃSK PROJEKTOWANIE ARCHITEKTONICZNE Trójmiasto Gdynia Sopot
Tytuł opracowania: Opracowania analityczne na potrzeby planów miejscowych wsi Karwieńskie Błota w gminie Krokowa
Szczegóły:
Inwestor: Wójt Gminy Krokowa
Adres: ul. Szkolna 2, 84-110 Krokowa
www: http://www.krokowa.pl
Projekt: 2004-2005
Powierzchnia: ok. 1350,00 ha
Opis:

Karwieńskie Błota to wieś położona na podmokłym, bagiennym obszarze nadmorskim w gminie Krokowa. Są one jedyną miejscowością w Polsce, w której zachował się niezwykle cenny historycznie układ ruralistyczny wsi w formie rzędówki bagiennej, wykształcony przez przybyłych tu pod koniec XVI w. osadników olenderskich. Układ wsi zaprojektowany został w sposób umożliwiający odwodnienie podmokłego terenu. Na spe¬cjalnie usypanych groblach powstały dwie równoległe drogi o długości ok. 3 km oddalone od siebie kilome¬trowym pasem łąk. System melioracyjny składał się z otoczonego wałami ka¬nału o długości 2,3 kilome¬tra i szerokości 12 metrów, dwóch głównych rowów ściekowych o długości około 3,5 kilometra i szero¬kości 6-8 metrów oraz licz¬nych rowów granicznych o łącznej długości 100 kilo¬metrów. Drogi biegły po sztucznie usypanych nasy¬pach, także domy lokalizo¬wano na usypanych podwyż¬szeniach, podobnie jak na Żuławach. Budynki były lokalizowane rów¬nolegle do ulicy. Charak¬terystyczne dla Karwieńskich Błot były budynki mieszkalne i gospodarcze ustawione w jednej linii i połączone w jeden ciąg. Typową konstrukcją budynków była konstrukcja szkieletowa bez podmu¬rówki. Domy były budowane na dębowych, wbitych w ziemię palach.
Przedmiotem opracowania były materiały analityczne na potrzeby projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów wsi Karwieńskie Błota I i II oraz wsi Szary Dwór. Obszar opracowania zawierał cały teren układu ruralistycznego wsi Karwieńskie Błota I i II w granicach historycznych wraz z otoczeniem.

Materiały będące przedmiotem opracowania stanowiły materiały wyjściowe niezbędne dla opracowania planów miejscowych i równocześnie materiały planistyczne wymagane prawem w procedurze sporządzania planu miejscowego. Celem analiz było określenie zainwestowania na przedmiotowym terenie, określenie uwarunkowań, predyspozycji i ograniczeń dla nowego zainwestowania oraz określenie głównych problemów wymagających rozwiązania w miejscowym planie. Sprecyzowanie zagadnień problematycznych, określenie ich skali,  umożliwia określenie niezbędnego zakresu regulacji w planie miejscowym.

Opracowania analityczne prowadzone były w ścisłej współpracy z zespołem przygotowującym równolegle opracowanie ekofizjograficzne dla analizowanego obszaru.

Grupa Projektowa ZOOM - projekt architektoniczny : dom, biurowiec, hotel, pensjonat, szpital, dom inteligentny, rezydencja, adaptacja, ogród, kino domowe - Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Sopot