USŁUGI PROJEKTOWE GDAŃSK PROJEKTOWANIE ARCHITEKTONICZNE Trójmiasto Gdynia Sopot
Tytuł opracowania: Budynek - Salon Wystawowy firmy PORTA KMI Poland, Bolszewo
Szczegóły:
Inwestor: PORTA KMI Poland Sp. z o.o., Bolszewo
Adres: Bolszewo
Projekt: 2009
Powierzchnia użytkowa: ok. 950 m2
Opis:

Projektowany budynek ma stanowić Salon Wystawowy firmy Porta KMI Poland, jego centrum ekspozycyjne i prezentacyjno-szkoleniowe.

Zadanie polegało na przygotowaniu projektu budynku, który:

  1. zapewniał będzie atrakcyjną przestrzeń dla prezentacji produktów firmy Porta KMI (zarówno w formie wystawy jak i innych prezentacji multimedialnych), przeprowadzania szkoleń i małych konferencji,
  2. ze względu na fakt, że stanowić będzie bryłę i przestrzeń, której głównymi użytkownikami i odbiorcami będą Klienci i Kontrahenci oprócz funkcji użytkowych jego równie istotną, jeśli nie ważniejszą funkcją będą cele reprezentacyjne firmy – powinien on stanowić wizytówkę firmy, odzwierciedlać (i budować) jej prestiż, pozycję na rynku oraz przedstawiać filozofię i wartości, jakimi się kieruje w swej działalności.

Warunkiem wstępnym Inwestora było umieszczenie przestrzeni wystawienniczych ponad istniejącym pawilonem biurowym bez naruszania jego konstrukcji i bez konieczności wyłączania go z użytkowania (z czym związana byłaby konieczność przeniesienia pracowników i ich stanowisk pracy do innego budynku) w trakcie realizacji nowego budynku. Miejsce lokalizacji nowego obiektu położone jest w pobliżu głównego wejścia/wjazdu na teren firmy oraz przebiegającej wzdłuż niego ulicy dojazdowej. Wyniesiony ponad poziom istniejącej zabudowy nowy budynek będzie, więc, doskonale widoczny zarówno z części wjazdowej na teren zakładu jak i od zewnątrz – z ogólnodostępnej przestrzeni miejscowości Bolszewo. Lokalizacja taka stwarza znakomite możliwości dla kreowania budynku jako istotnego elementu świadczącego o prestiżu firmy.
 

1. KONCEPCJA FORMY BUDYNKU

Przedstawione powyżej cele i warunki stanowiły założenia wyjściowe do budowy zaproponowanej koncepcji architektonicznej.


Koncepcja oparta została na kształtowaniu dwóch skontrastowanych ze sobą znaczeniowo i wizualnie przestrzeni – zewnętrznej i wewnętrznej. Od zewnątrz, budynek w minimalny sposób połączony jest z ziemią, unosi się, lub wręcz lata ponad istniejącym pawilonem biurowym. Stanowi – doskonale widoczną od strony wjazdu na teren jak i z przebiegającej wzdłuż niego ulicy – grafitową, surową bryłę, z której w subtelny, niestandardowy sposób (poprzez zastosowanie różnicy faktur i materiałów w okładzinie zewnętrznej ścian i przeszkleń) wyróżnia się jedynie – umieszczony na elewacji od strony ulicy – napis „PORTA”. Bryła jest zwarta i stwarza wrażenia zamkniętej, niemalże niedostępnej, ale jednocześnie stabilnej, mocnej, eleganckiej o wyraźnym nowoczesnym charakterze.
Kontrastem dla niej jest jasna, niemalże biała, dynamiczna, otwarta i rozświetlona przez przeszklony dach przestrzeń wewnętrzna. Przyjęte rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na swobodne kształtowanie wnętrza budynku, a w szczególności otwartej i pozbawionej przegród i przeszkód wizualnych przestrzeni wystawienniczej. Wszystkie najważniejsze funkcje (pomieszczenia) w obiekcie – wystawiennicza, catering, sala konferencyjna – skomponowane zostały w taki sposób, aby się wzajemnie przenikały i łączyły tworząc ciągłą (tzn. umożliwiającą oglądanie prezentowanych produktów niemalże z każdego miejsca), atrakcyjną, czytelną, ekspresyjną, efektowną i efektywną przestrzeń wystawienniczą. Celowi temu podporządkowane zostały także ściany oddzielające (w obu przedstawionych wariantach) salę konferencyjną od sali ekspozycyjnej. Zaciemniane elektronicznie szklane ściany umożliwiają w zależności od potrzeb zapewnienie właściwego zaciemnienia sali w przypadku prezentacji z użyciem rzutników multimedialnych lub zapewnienie ciągłego kontaktu wzrokowego (ale nie akustycznego) osób przebywających w sali z ekspozycją produktów firmy znajdujących poza nią.
Efekt kontrastu podkreślał będzie także sposób zewnętrznej i wewnętrznej iluminacji obiektu.

Bryła w swym wyrazie stanowiła będzie wyraźny symbol wśród otaczającej zabudowy, a poprzez umieszczony na elewacji od strony ulicy napis „PORTA” oddziaływała będzie szyld – bilbord firmy. Dla budowania wizerunku i prestiżu firmy istotny jest nie tylko zewnętrzny wyraz bryły budynku, ale także techniczna charakterystyka jego funkcjonowania oraz klimat i organizacja jego przestrzeni wewnętrznej. Budynek zaprojektowany został w taki sposób, że mogą w nim zostać zastosowane technologie proekologiczne – redukujące jego oddziaływanie na środowisko oraz zapewniające efektywność energetyczną i ekonomiczną w użytkowaniu. Nie małe znaczenie będzie też miało odpowiednie wykończenie wnętrz oraz dobór ich wyposażenia: baru, mebli, krzeseł konferencyjnych, elementów oświetleniowe i systemów ekspozycyjnych.
Jakość architektury obiektu – rozwiązania formalne i materiałowe, ich wyjątkowość i nowoczesność, staranność wykonania, sposób ukształtowania i nowoczesne wzornictwo wyposażenia wnętrz, organizacji ekspozycji – zaświadczać będą o prestiżu, dużym doświadczeniu i solidności firmy. Zastosowanie śmiałych rozwiązań architektonicznych i innowacyjnych technologii instalacyjnych pozwali na jej identyfikację jako przedsiębiorstwa nowoczesnego, innowacyjnego, dynamicznego i nastawionego na rozwój.

KONSEKWENCJE DLA OTOCZENIA: 

Zaproponowana forma budynku:

  • w minimalnym stopniu ingerowała będzie w sposób funkcjonowania przyziemia oraz znajdującego się pod nim pawilonu biurowego;
  • tworzyła będzie z sąsiadującymi budynkami jedną funkcjonalno – kompozycyjną całość i umożliwiała przyszłe przebudowy, modernizacje i rearanżacje istniejących budynków;
  • stworzy szansę na zaaranżowanie dodatkowych powierzchni biurowych poprzez przekrycie szklanym dachem przestrzeni położonych pomiędzy wieżami klatek schodowych a ścianami istniejących budynków (patrz rzut przyziemia);
  • stwarza możliwości przeprowadzenia rearanżacji przestrzeni wokół centralnego placu pomiędzy wjazdem na teren firmy, budynkiem zarządu oraz zespołem biurowo-wystawienniczym na reprezentacyjny plac, wokół którego skupiać się będą budynki o funkcjach najistotniejszych dla prezentacji wizerunku i prestiżu firmy;

2. ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE

Centralnym elementem układu funkcjonalnego budynku jest wyniesiona ponad istniejącą zabudowę hala mieszcząca przestrzenie wystawowe, salę konferencyjną, zaplecze cateringowe, sanitarne oraz pomieszczenia magazynowe i inne pomieszczenia techniczne. Hala ta opiera się na dwóch wieżach, w których znajdują się łączące ją z poziomem terenu windy i klatki schodowe. W wieży zachodniej znajduje się klatka schodowa i winda dla Klientów i odwiedzających, a w wieży wschodniej klatka techniczna i winda towarowa. Taka organizacji przestrzeni komunikacyjnych pozwala na oddzielenie ruchu osób odwiedzających od ruchu obsługi technicznej budynku oraz stwarza możliwości reprezentacyjnego kształtowania drogi Klientów od wejścia do sali wystawowej i konferencyjnej. Na rysunkach przedstawiono dwie możliwości organizacji przestrzeni hali. W wariancie A sala konferencyjna znajduje się w zachodniej części budynku i poprzez przeszkloną ścianę (z możliwością jej zaślepienia, jeżeli zajdzie taka potrzeba) łączy się wizualnie z otwartą salą ekspozycyjną. Przestrzenie cateringowe oraz pomieszczenia sanitarne i pomocnicze zostały oddzielone od sali ścianką, której forma i rysunek nawiązują do kształtu i rytmu otworów okiennych w ścianie północnej (z oknami układającymi się w napis „PORTA”) oraz aranżacji przeszklonego dachu. Wariant B przedstawia rozwiązanie z salą konferencyjną zlokalizowaną w centralnej części hali. Przeszklona bryła sali konferencyjnej (z możliwością jej zaślepienia – podobnie jak w wariancie A) stanowi dominantę organizującą przestrzeń wokół niej, m.in. umożliwia podział sali wystawowej na mniejsze, np. tematyczne fragmenty ekspozycji, wydziela przestrzeń cateringową, i socjalno – sanitarną, oraz pozwala na wydzielenie pomieszczeń magazynowych we wschodniej i zachodniej części budynku.

Pozbawiona przegród i przesłon (innych niż spełniających określone funkcje użytkowe i kompozycyjne) oraz wyposażona w przeszklony dach hala, stanowi otwartą i dynamiczną, ale jednocześnie wystarczająco neutralną dla celów ekspozycyjnych, przestrzeń z dużym udziałem światła dziennego. Stwarza także warunki dla swobodnego i elastycznego kształtowania zarówno samej ekspozycji produktów firmy jak i aranżacji przestrzeni całej hali na różnorodne cele biznesowe, bankietowe i prezentacyjne.

Grupa Projektowa ZOOM - projekt architektoniczny : dom, biurowiec, hotel, pensjonat, szpital, dom inteligentny, rezydencja, adaptacja, ogród, kino domowe - Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Sopot